ZŠ Roštín na výstavě

 

 Jedno květnové páteční dopoledne navštívili žáci ZŠ Roštín muzeum Kroměřížska. Podnikli exkurzi do české historie. Přijeli si prohlédnout krásnou výstavu kolorovaných dřevořezeb českých panovníků a jejich manželek. Autorkou tohoto souboru mistrovských reliéfů je paní Jarmila Haldová, u nás i ve světě známá výtvarnice, řezbářka a ilustrátorka. Jedinečný řezbářský soubor 108 obrazů z lipového dřeva začíná knížetem Bořivojem I. a končí Ferdinandem II. Jsou v nich uloženy dávné příběhy z dějin české historie. Jsou pojaty zcela věrně, respektují dobové oblečení, účesy a charakteristické znaky, které se k těmto panovníkům vážou.

Výstava zahrnovala interaktivní program pro děti a mládež, byla koncipovaná do dvou částí. V první části si žáci prohlédli všech 108 obrazů a pozorně poslouchali komentář o panovnících a jejich činech, kterými se zapsali do našich dějin. Ve skupinkách se zúčastnili vědomostní soutěže. Ti nejbystřejší byli odměněni sladkou odměnou.

V druhé části programu se někteří žáci předvedli jako modelové a modelky v komentované módní přehlídce. Byli oblečeni do historických oděvů s dobovými účesy a doplňky. Tato přehlídka žákům názorně ukázala rozdíly mezi životem nejvyšší aristokracie a obyčejnými lidmi. Současně si mohli také prohlédnout ve vitrínách historické nálezy z kroměřížského okolí. Výstava se líbila nejen žákům, ale i pedagogům a určitě stála za zhlédnutí.

 

 

                                                                                           M. Rybáková, ZŠ Roštín