Kniha je můj kamarád

    V rámci celoškolního projektu Barevně vyšitý svět proběhl v pátek na naší škole v Roštíně další projektový den, tentokrát zaměřený na podporu čtenářství. Dnešní doba nabízí dětem mnoho nových druhů moderní zábavy - většinou však méně inspirativní a užitečné – a na knihu se mnohdy zapomíná. Proto se snažíme zábavnou formou povzbuzovat zájem našich žáků o četbu.

    Zajímá vás, co se skrývá pod tímto záměrem? Rádi vám naše aktivity představíme. Projektový den začal komunitním kruhem, kde si děti vyprávěly o jedné z nejoblíbenějších dětských knih - Povídání o pejskovi a kočičce. Připomněly si zejména kapitolu, ve které hlavní hrdinové pečou dort. Následovalo rozdělení do pracovních skupin a plnění zajímavých úkolů. Zahřívacím kolem bylo nakreslení všech „dobrot“, které zvířátka použila do svého dortu. Nemyslete si, že to bylo jednoduché. Vždyť nejlepší skupinka si vzpomněla na 27 ingrediencí! Na další aktivitu se děti těšily asi nejvíc. Jak by ne, když měly poprvé možnost si ve škole připravit svůj vlastní dort. Originální recepturu pejska a kočičky si trochu upravily (nikdo netoužil po útrapách chamtivého psa) a raději použily hotový korpus, který nazdobily ovocem.  Než se lákavě vypadající a hlavně zdravé výživě odpovídající dorty vychladily, probíhala další část projektu – prezentace nejoblíbenějších dětských knih. Chtěli jsme docílit toho, aby děti uměly své dojmy a poznatky z přečtených knih sdělit svým kamarádům, aby u nich vyvolaly zvědavost a chuť si knížku samy přečíst. Své pocity z přečtených knih také děti vyjádřily výtvarnou formou. V celodenním programu dále nechyběly kvízy o spisovatelích a jejich dílech, pohádkových postavách a dalších známých hrdinech z dětských knížek.

 Nejočekávanější chvilkou byl pro naše žáky okamžik, kdy měli možnost ochutnat vlastnoručně připravené dorty. Věříme, že jim takto příjemně strávený den přinesl kromě sladkého potěšení i novou chuť do čtení a také poznání, že knihy mohou tomu, kdo si je zamiluje, nabídnout nejen zábavu a napětí, ale i pomocnou ruku při řešení složitostí života.

                                                                                                                     

Eva Konečná

                                                                                                                         ZŠ Roštín