Příchod adventu v roštínské základní škole

 

Mnoho náměstí v naší zemi už prozářily vánoční stromy, provoněly všelijaké dobroty z jarmarků a rozezněl zpěv koledníků. V neděli jsme zapálili první ze čtyř svíček na adventním věnci a to znamená, že Vánoce jsou již za dveřmi. Doba adventu v každém z nás vyvolává jiné představy a pocity.  Pro nás dospělé může být mnohdy obdobím stresu z nákupů vánočních dárků, úklidu a pečení cukroví. Ale kdo se tradičně na tyto svátky těší nejvíc, jsou samozřejmě děti. U nás v Základní škole v Roštíně jsme se na advent začali připravovat už ve středu odpoledne, kdy jsme si s dětmi a jejich rodiči zhotovovali známé symboly příchodu světla - adventní věnce. Ať už na nich převládaly ozdoby z přírodnin nebo třpytivé drobnosti, ať věnec voněl jehličím nebo sušeným ovocem, každý byl krásný a zajímavý.
Vánoční nálada z tohoto odpoledne nás provázela po zbytek týdne, kdy jsme zdobili školní stromeček a pilně nacvičovali hru na zobcové flétny. Tu pravou sváteční atmosféru jsme pak prožili v neděli, kdy se uskutečnil ve zdejším kostele Sv. Anny dlouho očekávaný adventní koncert. Zahrát a zazpívat nám přijeli žáci a učitelé ze SZUŠ D-MUSIC Kroměříž, pobočka Chropyně. Pásmem hudby, zpěvu a slova jsme se nechali přenést o stovky let nazpět a okouzlit tím starým příběhem i hudbou. Součástí programu bylo i vystoupení našich dětí, které pod vedením paní učitelky Pěvy Horákové předvedly několik skladeb na zobcové flétny.

Za své vystoupení sklidily zasloužený obdiv a potlesk. Nezbývá, než za krásný koncert ze srdce poděkovat všem účinkujícím, zejména kapelníkovi I. Novotnému a paní učitelce Pěvě Horákové, která celou akci za školu zorganizovala. Ale i všem ostatním, kdo se jakkoli podíleli na její přípravě a průběhu.

 

                                                                                              Eva Konečná – ZŠ Roštín