Práce přírodovědného kroužku
Říjen s Rošťáky
V říjnu začalo v Roštíně nové dobrodružství. Malí badatelé z přírodovědného a včelařského kroužku ZŠ Roštín a BRĎO Rošťáci se pustili do společného objevování.
Co běhá, leze a lítá v podzimním lese? Jaký život se může ukrývat pod kůrou stromu, v dutině či ve starém pařezu? Co na podzim dělají včely? Kam létají, když je teplo?
Jako terénní biologové se Rošťáci vydali na výpravy ke studánce, k potoku a do lesa. Odvážně vzdorovali nepohodlí (kopřivám, bahnu a mokrým botám) a odměnou jim za to byly nálezy mnoha zajímavých druhů živočichů a rostlin. V roli entomologů se dětem povedl i zatím nejzajímavější objev - brouk houbožrout Mycetophagus fulvicollis v mrtvém kmeni vrby. Je zapsán v červeném seznamu ČR – to znamená, že je vzácný a není běžné jej potkat. K prohlédnutí tady: https://www.biolib.cz/cz/taxonimage/id237561/?taxonid=14097&type=1.
Dalším velkým zážitkem byla Houboexkurze mykologa Janka Běťáka ve Střílkách, kam se spolu s Rošťáky vydali i jejich rodiče, prarodiče a kamarádi. Zkušený odborník nám dal nahlédnout do tajů světa hub. Dozvěděli jsme se, jak houby poznávat, kde je hledat, proč jsou důležité pro les a jak je chránit. Ukázali jsme si, očichali a dokonce i ochutnali spoustu hub nejrůznějších tvarů, barev a velikostí. Největším zážitkem byla houba, co smrdí jako ryba – cystidovka rybovonná (Macrocystidia cucumis) a ochutnávka holubinky (rod Russula) pálivé jak chilli paprička.
Už se těšíme na další potkání, výpravy a objevování!
Více fotografií naleznete v sekci Fotogalerie.